Budskap vecka 37 <3

0

Kära läsare! Hoppas ni haft en bra vecka <3 Tycker det delvis varit lite låga energier. Jobbet har gått bra ända tills jag slutat kl 14 men sen varit tvungen att vila. Så är det ibland men det är övergående 🙂 Igår var jag på 50 års kalas hos en vän och trots trötthet så är jag glad att jag gick dit för det blev upplyftande att träffa tjejerna efter en ganska lång tid. Ja, alla har ju sitt och dagarna går fort.

Nu ska vi se på nya veckan:

Nu blir det en slags energiskifte. Möjligheter presenteras till kanske helt nya vägar som du inte sett förut eller möjligheten du väntat på infinner sig nu. Lita på dig själv och visa upp din bästa sida. Det vinner du på. Räven är smart och överlever i alla klimat för den finner alltid nya möjligheter för att finna föda och en tillvaro/miljö som passar just då. Ta till dig den smarta sidan i dig själv och smält in vart du än befinner dig. Visa upp dina talanger och färdigheter. Det som var motigt förut verkar för denna gången vara över. Ta för dig nu utan tvekan och oro.

Uppmaning kommer att tänka dig bakåt och vad du har kompromissat bort för att rätta dig efter andras behov och krav. När glömde du bort dina egna behov och din egen väg/ dina egna mål? Lät du andra trycka ner dig så länge att du tappade bort ditt egenvärde? Ställ till rätta detta nu och kompromissa inte bort dig själv igen. Jaga inte efter andras godkännande. Godkänn dig själv och gör det som är dina sanna själsuppgifter. I många fall stödjer vi andra, vilket så klart är fint och rätt men kom ihåg ditt eget välmående och rätt till glädje. Barnslig lekfullhet ser ut att finnas till hands och glädje i smått och stort. Eller en uppmaning att hitta det och inte ta livet så allvarligt. Slappna av.

Många lider av barndomstrauman och andra trauman som man upplevt på livets väg. Sorg, ilska, bitterhet som man bär på och lyckas inte skaka av det. Man VILL läka men vet inte hur eller har inte tron på att man nånsin blir av med detta bagage. Det tar sååå mycket energi ! Du vill inte ha det så men samtidigt är det för vissa en trygghet för det är en känsla man burit på så länge och blivit som “hemma” med. Det har blivit till en personlighet som egentligen inte är du. Hur kan du connecta med din själ som vet varifrån du kommit och vilka uppgifter ska du slutföra innan din tid på jorden är slut för denna gång och du får möta din stjärnfamilj och den djupa kärlek som vi alla är? Här på jorden upplever vi helt andra förutsättningar än på andra sidan i ljuset och våran källa och riktiga hem. Gör ditt bästa och visa vem du verkligen är och du blir nöjdare och mer säker. Ta avstånd från det och de som inte gynnar dig och får dig att må dåligt. Kapa av gammal karma och bli fri. Varför ska du bära på släktbandens och tidigare livs lidanden? Här och nu är det meningen att du förändrar allt till det bättre och då banar du också ut vägen som kommande generationer har nytta av.

Tio i jord kommer med besked om att det nu är på kommande ekonomisk trygghet eller annat överflöd du väntat på <3 Barn cirkulerar i dagens kort och det är något fint med det. Kan vara graviditet, födelse eller annat som har med barnasinne/ barndom att göra. Se med barns nyfikna ögon på livet. Barndomsdröm? Eller just det att du finner sanningen i hur du blir av med det negativa mönstret och känslorna från det förflutna. Det är dags nu att frigöra sig och våga leva <3

Din familj eller din “valda” familj har starka band och kärlek och materiell och känslomässig trygghet. Tröst och hjälp finns nära och du känner dig välsignad nu <3 Delande. Du ger eller får mottaga något fint. Delad glädje är dubbel glädje! Kunskap att delas vidare finns också i bilden. Du lär dig eller lär ut. Vad det då än är..

I kärlek kan man tänka på att det befintliga förhållandet kan vara värt att fortfarande satsa på. Om man då inte lever i ett destruktivt för hållande så klart. En singel kan möta en person som är lite “avvikande” från den ursprungliga visionen..men universum vet och levererar på sitt eget sätt 😉

Önskar dig en fin höstvecka <3

Har du behov av budskap/vägledning från änglar, guider och förfäder/mödrar så har jag tid vissa dagar i veckan 🙂 Välkommen att fråga!

MINA TJÄNSTER:

  • DISTANSHEALING/CHAKRABALANSERING inkl budskap ord.500 kr och NU 400 kr
  • DJURKOMMUNIKATION ( inkl.healing ) ord. 250 kr ( Skriftliga svar ) NU 200 kr
  • HOT STONE Haparanda 500 kr. Ca 45 min
  • PERSONLIGA BUDSKAP/Vägledning 100-400 kr beroende på omfattning/hur många frågor. Skriftliga svar och du bestämmer inom vilka områden.
  • Jag gör även readings om tidigare liv och livsuppgifter för 150-200 kr

KONTAKT: pm på facebook Änglabudskap och Kristallhealing eller epost till anglaakuten@hotmail.com.

Nu kommer några lediga smycken. Allt nytt visas i första hand på facebooksidan. Där kan ibland finnas annat kvar som inte publiceras i bloggen varje gång.

Du som inte bär armband kan du när du behöver viss energi i olika tillfällen så kan du hålla ditt nyckel/väskhänge i handen en stund 🙂

FANCY FELICIA

Halsband av Onyx och Ametist med en Botswanaagat bumling

Ametist är en högt andlig sten, verkar direkt genom kronchakrat. Den har en stark healing energi, är lugnande och rogivande. En naturlig stressbortagare. Den stärker ditt andliga jag, och bistår dig i din andliga utveckling.
Tar bort negativa energier, och ersätter dem med positiva energier.

Onyx är en starkt beskyddande sten, den absorberar och omvandlar negativ energi och förhindrar personlig utmattning. Onyx stärker den mentala utveckling, mycket bra att använda vid stressfulla situationer, förvirring eller sorg.
Använd svart Onyx för att öka glädje och tur, Onyx stärker ditt självförtroende. Hjälper till att hela gamla känslomässiga sår och karma från tidigare liv.

Botswana agaten är en agat som endast finns i Botswana. Den hjälper dig att behålla lugnet, va i balans och se lösningar istället för problem. Den sägs även kunna höja ditt humör om du känner dig nere. Den tar bort negativa tankemönster som blockerar dig och får dig istället att tänka positivt. Den sägs också öka attraktionskraften mellan dig och din partner.

Finns endast 1 st

499 kr inkl porto
MADELYN

Howlit är en underbar sten att använd när man behöver minska oron, spänningar och stress. Den lugnar och lindrar känslor, överaktiva sinnen och hjälper dig få en djup och avslappnande sömn. Ger klarhet, absorberar ilska och negativ energi.
Howlit sägs kombinera det logiska tänkandet med betraktande och tålamod. Det är en sten för framgång och för att våga följa våra ambitioner hela vägen. Den låter oss inte stanna i tvekan utan stödjer att vår energi kommer till uttryck.
Howliten bearbetar en självisk, negativ och kritisk attityd för att släppa fram oskuld och styrka.

Hematit (magnetisk) i silverfärg. Den kan även kallas intellektets eller sinnets sten. Den hjälper oss att komma ner på jorden och ”sortera ut” saker i våra tankar. Den är avstressande, skyddande och stärker problemlösning. Mellandel hjärtat är också Hematit.

8 mm pärlor

159 kr inkl porto
SHE DANCES IN MOONLIGHT

Eld Agat är en kraftfull beskyddare, stärker ditt mod och din kraft att vara ett med dig själv . Hjälper dig uppnå en känsla av balans, i kropp och sinne. Motverkar rädsla och blyghet, hjälper dig stå upp för dig själv.

Månsten
Ger gudomlig inspiration hjälper oss kanalisera vår intuition. Underlättar beslutsfattanden, ökar tålamodet, och hjälper oss följa flödet.
Månsten höjer våra energier, och underlättar för oss att arbeta i ljuset. För in villkorslös kärlek och healing. Har otroligt lugnande och rogivande energier, tar effektivt bort stress och skapar balans i tillvaron.

8 mm pärlor

179 kr inkl porto

Finns du endast 1 st kvar!!! Begränsad storlek.
KAILANI ( meaning sea and sky)

Äkta Turkos
Turkoser anses vara en bro mellan himmeln och jorden som grundar oss och samtidigt tillåter oss att vara öppna mot andevärlden.
Indianerna ansåg att Turkoserna var heliga och bar på en direkt koppling till andarna.
Turkos hjälper oss släppa taget om gamla vanor, destruktiva mönster som vi inte längre behöver i våra liv. Skapar utrymme för den fria tanken.

Använd med fördel turkos vid arbete med halschakrat, för en klar och ärlig kommunikation direkt från hjärtat och mot andevärlden. Utvecklar och förstärker din intuition, för tur och beskydd med sig. Turkoser återfinns ofta i amuletter för tur, styrka och beskydd.

Hjärta av Hematit
Hematit kallas intellektets eller sinnets sten. Den hjälper oss att komma ner på jorden och ”sortera ut” saker i våra tankar. Den är avstressande, skyddande och stärker problemlösning

Kan fås utan hjärtat.
8 mm pärlor

166 kr inkl porto

1 st kvar!
MARYA

Röd Jaspis kan med fördel användas för att lugna eller stimulera bas chakrat. Indianerna anser att Röd Jaspis vara en helig sten. Den är full av grundande energi, och vibrerar av jorden energier.
En lugnande sten arbetar sakta men effektivt, hjälper dig lösa svåra problem; kan även användas för att grunda och stabilisera auran.
Fysiskt: sägs Röd Jaspis hjälpa mot PMS, smärtlindring.

Hjärta av Hematit
Hematit kallas intellektets eller sinnets sten. Den hjälper oss att komma ner på jorden och ”sortera ut” saker i våra tankar. Den är avstressande, skyddande och stärker problemlösning
.
6 mm pärlor

144 kr inkl porto
MARYA vol 2

Röd Jaspis kan med fördel användas för att lugna eller stimulera bas chakrat. Indianerna anser att Röd Jaspis vara en helig sten. Den är full av grundande energi, och vibrerar av jorden energier.
En lugnande sten arbetar sakta men effektivt, hjälper dig lösa svåra problem; kan även användas för att grunda och stabilisera auran.
Fysiskt: sägs Röd Jaspis hjälpa mot PMS, smärtlindring.

Agat ger mod, balanserar Yin/Yang energin, beskyddar och lugnar. Agat är en sten för kraft och styrka, stärker intellektet och för med sig tur. Det är en sten för harmoni och balans. Ökar din uthållighet, jordar skapar energi kring dig när du bäst behöver den. För in avslappning och stressfrihet.

Agater är lugnande och rogivande stenar, ger inspiration hjälper dig se möjligheterna där det tidigare bara fanns problem. Tar bort skuldkänslor och stärker din självkänsla. Skapar glädje kring dig, hjälper dig uppfylla dina drömmar.
.
6 mm pärlor

144 kr inkl porto

Finns 1 st!
MARJANA

Crazy Agat sägs stimulera energi och kreativitet, och där den kan hjälpa individer att se saker från olika perspektiv. Det lär vara en väldigt stimulerande och kraftfull sten som kan skänka både vitalitet och inre styrka. Crazy agat sägs även öppna för och uppmuntra till skratt och glädje.

8 mm pärlor

153 kr inkl porto
MARJA vol 2

Hänge till nycklar/väska
Crazy Agat sägs stimulera energi och kreativitet, och där den kan hjälpa individer att se saker från olika perspektiv. Det lär vara en väldigt stimulerande och kraftfull sten som kan skänka både vitalitet och inre styrka. Crazy agat sägs även öppna för och uppmuntra till skratt och glädje.

Håll smycket i handen när du behöver dessa energier
Knut mellan varje pärla

Finns endast 1 st Hamsa berlock

149 kr inkl porto
MARJA

Hänge till nycklar/väska

Crazy Agat sägs stimulera energi och kreativitet, och där den kan hjälpa individer att se saker från olika perspektiv. Det lär vara en väldigt stimulerande och kraftfull sten som kan skänka både vitalitet och inre styrka. Crazy agat sägs även öppna för och uppmuntra till skratt och glädje.

Howlit är en underbar sten att använd när man behöver minska oron, spänningar och stress. Den lugnar och lindrar känslor, överaktiva sinnen. Ger klarhet, absorberar ilska och negativ energi.

Håll smycket i handen när du behöver dessa energier

149 kr inkl porto
SILVIA vol 2

Äkta Safir!
Det är en sten för underbar rikedom vilket innebär att den kan aktivera överflöd och hjälpa dig att vara öppen för att ta emot vackra välsignelser och ekonomiska vinster i ditt liv.
Du kan också välkomna Safir till någon av dina andliga övningar. Det är en bra sten att ha till hands när du arbetar med helande eller seende aktiviteter.
Att ha den på ditt altare kan se till att du alltid håller dig kopplad till principerna om sanning och integritet i ditt helande arbete.

Ett safirarmband bär den intuitiva visdomen med dig och hjälper dig att omge dig med safirstenens helande vibrationer när den slår mot din puls och krusar genom dig, dess energi färdas till hjärtat och rör vid varje nerv när den går.

Ametisten passar utmärkt ihop med Safir energimässigt

Ametist är en högt andlig sten, verkar direkt genom kronchakrat. Den har en stark healing energi, är lugnande och rogivande. En naturlig stressbortagare. Den stärker ditt andliga jag, och bistår dig i din andliga utveckling.
Tar bort negativa energier, och ersätter dem med positiva energier.
En mycket avslappnande sten, sägs vara bra vid insomningsbesvär, hjälpa mot huvudvärk.

2 mm och 3 mm pärlor

Endast 1 st och begränsad storlek till max 16 cm handled

179 kr inkl porto
SILVER SEA

Hematit (magnetisk) i silverfärg. Den kan även kallas intellektets eller sinnets sten. Den hjälper oss att komma ner på jorden och ”sortera ut” saker i våra tankar. Den är avstressande, skyddande och stärker problemlösning.
Sägs även hjälpa mot värk.

Passar även killar

8 mm pärlor

169 kr inkl porto
AVERY

Hänge till nycklar/väska

Silverfärgad Hematit med en svart Onyx

Hematit kallas intellektets eller sinnets sten. Den hjälper oss att komma ner på jorden och ”sortera ut” saker i våra tankar. Den är avstressande, skyddande och stärker problemlösning.

Onyx är en starkt beskyddande sten, den absorberar och omvandlar negativ energi och förhindrar personlig utmattning. Onyx stärker den mentala utveckling, mycket bra att använda vid stressfulla situationer, förvirring eller sorg. Sägs ge tur och lycka.

153 kr inkl porto
LINETTE

Nyckel/väskhänge med grön Aventurin

Aventurin är en perfekt sten när du känner dig stressad, eller när du känner att du har fastnat och inte kan komma vidare. Aventurin hjälper dig öppna ditt sinne så att du kan ta emot och se flera möjligheter.
Aventurin är en sten för kreativitet, den lugnar känslor, och är stressreducerande speciellt vid tentor. Den balanserar Yin/Yang energierna och skyddar dig från energi tjuvar.
Grön Aventurin
Aktiverar och renar hjärtchakra, Grön Aventurin är en riktig lyckosten som ofta drar till sig pengar. Den har en helande energi och löser emotionella blockeringar. Aventurin är även en karriärs sten som hjälper dig i din karriär och att utvecklas i ditt arbete.

8 mm pärlor

1 st kvar!

REAPRIS nu 144 kr inkl porto

ALMA vol 3

Brun Howlit
Howlit är en underbar sten att använd när man behöver minska oron, spänningar och stress. Den lugnar och lindrar känslor, överaktiva sinnen och hjälper dig få en djup och avslappnande sömn. Ger klarhet, absorberar ilska och negativ energi.

8 mm pärlor

144 kr inkl porto
ARIEL vol 2

Kort nyckel/väskhänge med Jaspis och Howlite

Jaspis är ofta kända som de mest vårdande stenarna. Den upprätthåller support genom stressiga situationer, genom att ge en känsla av lugn och helhet.
Jaspis förknippas ofta med drömmande och drömmar shamanism resor. Det är en sten som beskyddar och tar bort alla sorters negativa energier.
Jaspis balanserar sinnet och känslomässiga kroppar på den eteriska sfären. Det är en sten för mod, beslutsamhet och fokusering.

Howlit är en underbar sten att använd när man behöver minska oron, spänningar och stress. Den lugnar och lindrar känslor, överaktiva sinnen och hjälper dig få en djup och avslappnande sömn. Ger klarhet, absorberar ilska och negativ energi.
Howlit sägs kombinera det logiska tänkandet med betraktande och tålamod. Det är en sten för framgång och för att våga följa våra ambitioner hela vägen. Den låter oss inte stanna i tvekan utan stödjer att vår energi kommer till uttryck.
Howliten bearbetar en självisk, negativ och kritisk attityd för att släppa fram oskuld och styrka.

Finns 1 st!

REA 99 kr inkl porto
Dela.

Om skribenten

Varför jag började blogga är för att jag har stor skrivarglädje. Samtidigt vill jag skriva både om andlighet och änglar och lite om mitt liv där mitt sökande efter livsbalans och hälsa ingår. Sedan jag var liten visste jag att allt var mer än vi såg och min intuition var stark redan då. Den har räddat mig från många tråkiga händelser. Är ju mycket livlig fortfarande och mina skyddsänglar gör nog skiftbyte ofta ;) Jag driver även en facebooksida med Änglabudskap och Kristallhealing där jag också visar mina healingsmycken. Jag är mångsidig och strävar efter utveckling och nya ideer där jag kan hjälpa så många som möjligt och det är bara fantasin som sätter gränser för vad människor kan göra. Tack för att just du läser min blogg !

Missa inte våra intressanta artiklar

Läs fler artiklar på huvudsidan

Lämna en tanke