Budskap vecka 22 <3

0

Kära läsare! Grattis till alla mammor och pälsmammor <3 Idag ska jag äta middag med familjen. Vi har en tradition att gå ut och äta på morsdag 🙂 Jag har glädjen att ha min fina mamma, pappa, svärmor och barnens farmor ( ex svärmor ) i närheten och har goda relationer med alla <3

Nu ska vi se på nya veckans budskap. Väldigt passliga kort i dagens läggning! Nymåne på måndag. Månen kommer upp och även denna altare som människor före oss lämnade offergåvor till för att be om hjälp och överflöd i olika former. Man värnade om jorden ( Moder Jord ) och trodde starkt på gudar eller en gud, beroende på religion eller filosofi. Man färdades till heliga platser för att visa vördnad och be om visdom. Med fördel kan du skapa en altare inne eller ute själv också. Centrera dig först för att känna acceptans för nuvarande situation för att se allt från ett högre perspektiv och kunna komma från källan av kärlek, medkänsla och förståelse. Berget ger dig modet att komma vidare och göra beslut utifrån kärlek. Kraft och magi från Moder Jord och Fader Himmel.

Jordens beskyddare säger också att lugna ner dig och jorda dig innan du tar beslut. Agera inte förhastat för nu behöver du/ har behövt en erfarenhet av tillväxt i själ och yttre världen. Andas och agera sedan. Det är viktigt att tänka vad och hur du planterar för att skapa något vackert och uppfylla drömmar. Denna ängel hjälper dig att uppfylla dina önskemål <3

Vagnen säger grattis till en viktig prestation du klarat av eller nu klarar av! Du får känna tacksamhet och även mer respekt från andra. Åter igen uppmaning att stanna upp innan du agerar för dina beslut blir mer hållbara och kloka även för alla inblandade med eftertanke. Ett stort språng framåt är möjligt nu! Resande kan ingå och olika transportsätt. Hur man kanske planerar noga så det blir effektivt och klokt. ÄÄ Metatron kan förhala tiden så att du snabbare manifesterar dina drömmar till verklighet. Att invänta den perfekta tidpunkten för att agera är rådet.

Oavsett hur det ser ut nu/ har sett ut så kommer förbättringar nu i någon form. Det kan vara att du tänker på en rättvisa. Rättvist beslut gentemot någon eller du själv äntligen får besked om rättvisa till din fördel. Ett avslut och en ny början. Tänk dig också för innan och hur du kommunicerar med någon annan eller att hugger dig själv i ryggen. Hur pratar du med dig själv? En mogen diskussion med både dig själv och andra. Och inblandade får framföra sina synpunkter. Att vara 100% överens är inte alltid möjligt men man kan komma överens om att man inte är 100% överens och göra det bästa av situationen och se hela bilden utifrån att alla inte kan få största biten av kakan just nu. Man kan också känna att en situation är återkommande där du känner dig som förloraren men kan du tänka dig att universum har något annat i bakfickan där du kan känna dig som en vinnare? Och tiderna förändras så vem vet vart du står om 1 år och vad du åstadkommit och erfarit under den tiden och du ser fördelen i den gamla situationen? Då allt du jobbar för under kommande året till slut synes passa in helt perfekt och i fullständig klarhet och vinst! Jag menar inte att din högsta önskan faller in först om 1 år men under året härifrån kommer saker och ting falla på plats och om ett år kan du blicka bakåt och förstå innebörden av en speciell väntan och varför tidpunkter var viktiga.

MINA TJÄNSTER:

  • DISTANSHEALING/CHAKRABALANSERING inkl budskap 500 kr
  • DJURKOMMUNIKATION 250 kr ( Skriftliga svar )
  • PERSONLIGA BUDSKAP

För personliga budskap/vägledning pris från 100 kr till ca 400 kr. Skriftliga svar. Vårens möjligheter? Tidigare liv och livsuppgifter? Kärlek? Arbete? Hem?

KONTAKT: pm på facebook Änglabudskap och Kristallhealing eller epost till anglaakuten@hotmail.com.

Här är resterande av lediga smycken: ( Nya kommer i första hand att visas på min facebooksida Änglabudskap och Kristallhealing. )

FINNS ENDAST 1 st av varje smycke!

ANNE MAY

Härlig pastellblandning med Körsbärskvartshjärta och pärlor med Jade, Rosenkvarts och Amazonit

Körsbärskvarts. Denna sten stöder handling och aktivitet i ditt liv. Den får dig att hålla ditt livs vibrationer höga. Körsbärskvartsens rika och djupa färg signifierar ett överflöd av vitalitet, styrka och energi. Du kommer att känna en ökning av din personliga styrka och du kommer att amplifiera den till världen.
Alla stenar kommer med tillit och kärlek till dig och gentemot andra

10 mm pärlor

113 kr inkl porto

Finns endast 1 st!!!
EQUAL LOVE dubblett

Med Morganit, Rosenkvarts och Jade

Morganit är en sten för hjärtchakrat som lär oss att sätta kärleken och förståelse först. Den skänker oss tålamodet att tänka och känna in innan vi agerar. Morganiten stärker även vår förståelse för våra medmänniskor och hjälper oss därför att sluta döma och hitta tillgivenhet istället.

Morganit symboliserar kärleken i våra liv och hjälper dig att växa. Den är också bra för jämlikhet i äktenskapliga relationer, mellan könen eller mellan olika raserna. Morganit skänker oss både tålamod, respekt och kärlek till livet i sig själv. Den är en utmärkt gåva till brudparet och nysambos.

Jade och Rosenkvarts stärker effekten av kärlek och villkorslös kärlek samt ger tur och beskydd

193 kr inkl porto
OMEGA vol 3 dubblett

Onyx är en starkt beskyddande sten, den absorberar och omvandlar negativ energi och förhindrar personlig utmattning. Onyx stärker den mentala utveckling, mycket bra att använda vid stressfulla situationer, förvirring eller sorg.
Använd svart Onyx för att öka glädje och tur, Onyx stärker ditt självförtroende. Hjälper till att hela gamla känslomässiga sår och karma från tidigare liv.

Röd lugnande Howlite. Hjälper mot oro, stress, och känna tillit och bättre fokus och motivation. Förbättrar kommunikation med högre sfärer.

8 mm pärlor och 4 mm pärlor
Begränsad storlek
Kan bytas mot mindre Lotus berlock

153 kr inkl porto
“Serenity Collection”

MARE TRANQUILLITATIS

Till Yoga/Meditationer eller stressavlösande tex. i köer och resande. 18 pärlor med malaknutar mellan varje pärla.

Blå Tigeröga. Sägs ha en lugnande energi som tar bort stress, för in lugnet och dämpar oro. Öppnar och sammanför dina chakran. Arbetar mycket bra på hals och tredje ögat, hjälper dig följa flödet tar bort rädslor, fobier och kort temperament. Den balanserar de kvinnliga och manliga energierna.

Använd gärna stenen för att öka alla former av andliga gåvor.

Marmor. Det kommer att bidra till att bli av med obehörig rädsla, bota sömnlöshet, lindra stress. Pärlor eller hängsmycke från marmor hjälper till med halssjukdomar. Och de som lider av överdriven svettning, rekommenderas att bära ett armband eller en ring med marmor.
Stenen gynnar alla tecken på zodiaken, så bära smycken av marmor kan göra någonting. Astrologer hävdar att marmor kan snabbt ställa in på biofältet hos ägaren till stenen och kommer därför att börja hjälpa till omedelbart.

Blåturkos Jade.
Jade är en kristall som står för lugn och balans, och den sägs bland annat ha en balanserande inverkan på vår personlighet då den hjälper oss att få vår kropp och vårt sinne att interagera bättre med varandra. Jade är känd för sina helande energier, och den läker bland annat undertryckta känslor som har en negativ påverkan på vårt liv. Det är också en kristall som hjälper oss att bli av med skuld, och som kan hjälpa oss att skapa bättre relationer inom familjen eller arbetsplatsen. Den skyddar oss samtidigt mot negativa energier, både från andra människor och från andevärlden under spirituellt arbete, genom att stärka våra energifält.

Jade anses bringa tur, rikedom och god hälsa, och den är också starkt förknippad med vårt hjärtchakra och sägs ge ökad kärlek och vänskap i våra liv. Den hjälper oss också att se oss själva och vår potential mer tydligt, och den ökar vår kreativitet och vårt självförtroende. Jade kallas också för drömmarnas kristall, då den kan göra att vi bland annat får lättare att komma ihåg våra drömmar och se dem mer klart.

153 kr inkl porto

OMEGA vol 2

Utmärkt smycke för svullna leder.

Denna goding kan med fördel bäras nära, då den kan beskydda dig men också stötta dig som kan vara orolig och ängslig. Det sägs att de som kollar djupt in i obsidian, gärna med hjälp av ljus, kan få kontakt med spirituella guider. Den lär även vara användbar för schamanritualer och ceremonier. Obsidian lär ha grundande egenskaper som kan passa för en stund av lugn, beskydd och för att kunna “släppa loss” oro och stress.

Svart obsidian sägs bära på stora beskyddande egenskaper där den kan avvärja negativa projektioner men där den även sägs skydda mot individer som dränerar och har en negativ påverkan. Den lär hjälpa till vid konflikthantering, och där den kan vara en konfliktlösning som sägs absorbera dessa negativa energier som kan finnas. Den lär även kunna skydda mot strålning såsom jordstrålning och magnetiska fält, där den kan skapa ett avskärmande och skyddande fält.

Dessa är mina sista Obsidian för denna omgång!

8 mm pärlor

93 kr ink porto
ANNE MAY vol 2

Rosenkvarts är en sten för villkorslös kärlek. En av de viktigaste stenarna för arbetet med hjärtchakrat. Rosenkvarts har en hög energi men samtidigt en lugnande och rogivande vibration. Rosenkvarts skapar empati, försoning och förlåtelse. Avstressande och lugnande för hjärtat, rensar ut ilska, avundsjuka och agg mot andra.

Känd som en romantisk sten, Rosenkvarts kan användas för att dra till sig kärlek. Lägg en Rosenkvarts bredvid din säng för att dra till dig kärlek, eller för att få en mera kärleksfull relation till existerande förhållanden.

Ametist är en högt andlig sten, verkar direkt genom kronchakrat. Den har en stark healing energi, är lugnande och rogivande. En naturlig stressbortagare. Den stärker ditt andliga jag, och bistår dig i din andliga utveckling.
Tar bort negativa energier, och ersätter dem med positiva energier.

En mycket avslappnande sten, sägs vara bra vid insomningsbesvär, hjälpa mot huvudvärk.

Jaspis är ofta kända som de mest vårdande stenarna. Den upprätthåller support genom stressiga situationer, genom att ge en känsla av lugn och helhet.

Jaspis förknippas ofta med drömmande och drömmar shamanism resor. Det är en sten som beskyddar och tar bort alla sorters negativa energier.

Jaspis balanserar sinnet och känslomässiga kroppar på den eteriska sfären. Det är en sten för mod, beslutsamhet och fokusering.

113 kr inkl porto
GRANDNESS

Tibetansk halvädelsten. Namnet “dzi” är tibetanska och står för klarhet och lyster. I Asien anses dzi pärlorna ha positiva andliga egenskaper. Dzi pärlorna är gjorda av agat och används ofta som skyddande amuletter i halband och armband. Redan för ca 4000 år sedan började de första dzi pärlorna tillverkas i Tibet.

Bronsit som även kallas bronzit har en magisk glans som sägs ge sin bärare både kraft, pondus och respekt. Redan på de gamla romarnas tid användes bronsiten / bronziten som amulett för beskydd och kontakt med de goda krafterna i livet.

Hematit kallas intellektets eller sinnets sten. Den hjälper oss att komma ner på jorden och ”sortera ut” saker i våra tankar. Den är avstressande, skyddande och stärker problemlösning.

Passar kille som tjej

139 kr inkl porto
NIA vol 2

Howlit är en underbar sten att använd när man behöver minska oron, spänningar och stress. Den lugnar och lindrar känslor, överaktiva sinnen och hjälper dig få en djup och avslappnande sömn.
Ger klarhet, absorberar ilska och negativ energi. Att Meditera med Howlit kan hjälpa en att ansluta till de högre sfären, tillåtande en högre kommunikation på de högre frekvenserna.

Hematit hjälper till att absorbera negativ energi och lugnar vid stressiga situationer. Är mycket beskyddande och grundande. Mycket bra att ha vid arbete med Bas chakrat, hjälper till att transformera negativa energier till mera positiva vibrationer.

Hematit kan hjälpa dig hitta din egen unika gåva och släppa självtagna begränsningar. Bär gärna Hematit när du behöver balans och jämvikt, eller när du har svårigheter med att fokusera på energier. Stärker ditt självförtroende.

93 kr inkl porto
BALANCE vol 4

Howlit är en underbar sten att använd när man behöver minska oron, spänningar och stress. Den lugnar och lindrar känslor, överaktiva sinnen och hjälper dig få en djup och avslappnande sömn.
Ger klarhet, absorberar ilska och negativ energi. Att Meditera med Howlit kan hjälpa en att ansluta till de högre sfären, tillåtande en högre kommunikation på de högre frekvenserna.

Hematit hjälper till att absorbera negativ energi och lugnar vid stressiga situationer. Är mycket beskyddande och grundande. Mycket bra att ha vid arbete med Bas chakrat, hjälper till att transformera negativa energier till mera positiva vibrationer.

Hematit kan hjälpa dig hitta din egen unika gåva och släppa självtagna begränsningar. Bär gärna Hematit när du behöver balans och jämvikt, eller när du har svårigheter med att fokusera på energier. Stärker ditt självförtroende.

88 kr inkl porto

Dela.

Om skribenten

Varför jag började blogga är för att jag har stor skrivarglädje. Samtidigt vill jag skriva både om andlighet och änglar och lite om mitt liv där mitt sökande efter livsbalans och hälsa ingår. Sedan jag var liten visste jag att allt var mer än vi såg och min intuition var stark redan då. Den har räddat mig från många tråkiga händelser. Är ju mycket livlig fortfarande och mina skyddsänglar gör nog skiftbyte ofta ;) Jag driver även en facebooksida med Änglabudskap och Kristallhealing där jag också visar mina healingsmycken. Jag är mångsidig och strävar efter utveckling och nya ideer där jag kan hjälpa så många som möjligt och det är bara fantasin som sätter gränser för vad människor kan göra. Tack för att just du läser min blogg !

Missa inte våra intressanta artiklar

Läs fler artiklar på huvudsidan

Lämna en tanke