Budskap vecka 42

0

Kära läsare! Har ni också en lång och varm höst? Vi har ovanligt varmt för september och oktober uppe i norr men jag tycker det är skönt och tänker att vintern nu blir kortare 😉 Vi har en “gäst” i två veckor. En väns hund. Hennes matte är utomlands. Det har blivit lite mer motion då hon är lite större och mer energisk än våran lilla soffråtta 🙂

Nu ska vi titta på veckans budskap:

Flygande Skeppet handlar ju om resor! Såå aktuellt för min del 😉 Men det är ju inte jag som reser. Dock påverkar min situation just detta 😀 Veckan påverkas alltså av resor av olika slag. Planera eller utföra semesterresor med troligen flyg, tåg, bilresor. Kan vara arbetsresor likaväl. En flytt. För vissa betyder kortet en viktig livsresa. Inre resa. Kortet bådar gott i det stora hela! Något lyckligt sker!

Eremiten talar om att spendera tid med sig själv. Inre insikter. Vila. Att uppleva glädjen i att finna en sanning i sitt eget hjärta. Trivas i sitt eget sällskap. Avskärma sig lite från omgivningen som kan kännas turbulent ibland. Det är även aktuellt att dela sin egen visdom och erfarenhet till andra. Eller själv få ta del av detta från andra. Mentorer. Andliga cirklar eller arbetsmässiga cirklar. Kanske en omvärdering av planer.

En känslomässig situation eller person finns eller kommer. Det kan handla om vänskap eller kärlek/romans. Förbättring i nuvarande relationer eller att det kommer in nya personer helt enkelt. Kärleksbrev. Fantasier. Livliga drömmar nattetid och kanske en “visionboard” att skapa med bilder och ord. Mycket handlar om känslor denna veckan. Ja,, det är ju fullmåne nu också och det brukar innebära stora känslor 🙂 Vissa brusar lätt upp och andra kan känna sig väldigt känslomässiga på andra sätt. Psykiska förmågor är även starkare.

Känns att början av veckan kan vara lite “loj” med trötthet som sen släpper efter onsdag-torsdag och mer energi och aktivitet träder in.

Änglarna berättar att hälsan är på bättringsvägen. En liten uppmaning också om att ta hand om sig själv bättre. Kan bli en förändring med kost och motion som ger positiv effekt. Utvärdera dina vanor.

Jag har tider denna veckan för alla tjänster då jag tänker ta en lite lugnare vecka arbetsmässigt. Kortare readings 50 kr. En fråga eller allmänt. En skön chakrabalansering/kristallhealing på distans? 400 kr där budskap och vägledning ingår plus ett valfritt armband! Titta in på min sida på facebook: Änglabudskap och Kristallhealing, fastnålat inlägg. Varmt välkommen!

Då önskar jag dig en härlig vecka!

MINA TJÄNSTER:

  • DISTANSHEALING/CHAKRABALANSERING där budskap ingår. JUST NU 400 kr . Ordnr pris 500 kr. Detta tar mig 1 timme healing och minst 30 min med budskap.
  • HUSRENING på distans från tunga energier och eventuell ANDEKONTAKT om det kommer fram. 250 kr .
  • DJURKOMMUNIKATION ( inkl.healing ) 200 kr
  • PERSONLIGA BUDSKAP/Vägledning 50-300 kr beroende på omfattning/hur många frågor. Skriftliga svar och du får bestämma inom vilka områden
  • Jag gör även readings om tidigare liv och livsuppgifter för 150 kr

KONTAKTUPPGIFTER:

Facebook: Änglabudskap och Kristallhealing. (skriv meddelande där)

Epost: anglaakuten@hotmail.com

SISTA LEDIGA HEALINGSMYCKEN SOM NU HAR SÄNKTA PRISER:

KAILANI paket

Naturlig Turkos . Ena hänget har Jaspis stenar också.

Turkoser anses vara en bro mellan himlen och jorden som grundar oss och samtidigt tillåter oss att vara öppna mot andevärlden.Indianerna ansåg att Turkoserna var heliga och bar på en direkt koppling till andarna.Turkos hjälper oss släppa taget om gamla vanor, destruktiva mönster som vi inte längre behöver i våra liv. Skapar utrymme för den fria tanken.Använd med fördel turkos vid arbete med halschakrat, för en klar och ärlig kommunikation direkt från hjärtat och mot andevärlden. Utvecklar och förstärker din intuition, för tur och beskydd med sig. Turkoser återfinns ofta i amuletter för tur, styrka och beskydd.

Dessa kvar för paketpris 130 kr

Eller styckpris:

Större armband 60 kr
Mindre armband 45 kr
Hänge per styck 35 kr

Porto 22 kr
HELIOS vol 2

Bronzit med Pyrit

Finns endast till max 16.5 cm handled !
1 st kvar!

Passar kille som tjej

Bronzit är en fin sten som ger kraft, styrka och uppmuntrar till respekt, samt beskyddar dig som bärare. Den hindrar negativiteter att påverka dig och för istället in optimism och hopp. Det är en renande och lugnande sten som renar nervsystemet från oro och hjälper dig att uppnå inre frid.

Pyrit är en mycket beskyddande sten, den avskärmar användaren från alla typer av negativ energi. Pyrit blockerar energi läckage. Bär Pyrit i din ficka för att skydda dig för miljöföroreningar och fysisk fara.
Pyrit är känd som en lyckosten, hjälper oss attrahera välfärd, hälsa och rikedom till användaren. Hjälper oss att bli av med negativa energier, blockeringar mm. Erbjuder sitt stöd vid förändringar, inspiration och dåligt självförtroende. Uppmuntrar och stödjer dig i att lyckas i dina projekt.
Avstressande och balanserande.

60 kr/st
22 kr porto
MIAMORE vol 2

Rosa Opal

Rosa opal är en sten för hjärtat som främjar kärlek, medkänsla och emotionell läkning genom att lugna känslor, lindra ångest och hjälpa till att släppa trauman. Den är en skyddande och balanserande sten som uppmuntrar till självacceptans, inre frid och en mjuk, försiktig kontakt med egna känslor och det autentiska jaget. Den hjälper även med att lösa upp emotionella blockeringar och att leva i nuet.

75 kr /st
22 kr porto
MIMOSA

Aprikos Jade med Bergkristall


Jade anses bringa tur, rikedom och god hälsa, och den är också starkt förknippad med vårt hjärtchakra och sägs ge ökad kärlek och vänskap i våra liv. Den hjälper oss också att se oss själva och vår potential mer tydligt, och den ökar vår kreativitet och vårt självförtroende.

Bergkristall hjälper dig att förstärka auran och få bort negativa energier. Denna kristall symboliserar harmoni, balans och synkronicitet. Bergkristallen renar och helar bärarens energier samt rätar upp alla chakran. Det sägs långt tillbaka att bergkristallen är bra för att sammanlänka tankar, känslor och medvetande med universums existentiella kraft. Den ger även mod & uthållighet.
Egenskaper: Balans, tar bort negativa energier, stärker auran

8 mm pärlor

90 kr

22 kr porto
MANDA

Med eller utan mellandel Topas

Naturfärgad Maifanit
8 mm pärlor

Maifanite
Maifanite sägs ha egenskaper att förbättra hälsa & lycka. Den har använts som en amulett för att bevara sin ungdom sedan antiken. Den används
även som en skyddande sten för att upprätthålla en god spirit.

Gul topas egenskaper inkluderar dess användning som en symbol för glädje, optimism, självförtroende, kreativitet och välstånd, samt en lugnande och skyddande energi. Dess varma, gyllene färg associeras med solsken och positivitet, och tros stimulera intellektet och kreativiteten hos bäraren.

60 kr utan Topas
70 kr med Topas
22 kr porto
ELECTRA

Picassojaspis
Finns 1 st med en gul Topas som mellandel

Picasso-jaspis är en kristall känd för att stimulera kreativitet och inspiration samt stödja personlig förändring och utveckling genom att omvandla intuition till handling. Den anses vara lugnande, jordande och balanserande för sinnet, och kan även stärka vänskapsband samt ge klarhet vid beslut. Dess vackra mönster och färger, som liknar en Picasso-målning, bidrar till en positiv och upplyftande energi.

Gul topas egenskaper inkluderar dess användning som en symbol för glädje, optimism, självförtroende, kreativitet och välstånd, samt en lugnande och skyddande energi. Dess varma, gyllene färg associeras med solsken och positivitet, och tros stimulera intellektet och kreativiteten hos bäraren.

60 kr med Topas
50 kr utan
22 kr porto
MAKOA (Betyder “djärv” eller “orädd,” och speglar mod och beslutsamhet. )

Bild Jaspis med Tigeröga stor sten

Med eller utan mellandel

Bildjaspis eller landskapsjaspis som den också kallas har fått sitt namn för sitt utseende. Varje sten är ett litet landskap – som en öken med berg och dalar. Bildjaspis kan hjälpa dig att ta fram dolda tankar, minnen och drömmar som finns i det undermedvetna… Det sägs att den hjälper dig att hitta din plats i livet där du finner det lätt att ta ansvar och kan överblicka ditt eget både inre och yttre landskap.

Tigeröga
Tigeröga hjälper Dig som söker klarhet och som behöver en intelligent blick för att se ordning bland kringspridda detaljer. Den stimulerar medvetenhet kring känslor. I områden som rör praktiska, materiella och konkreta frågor ger den energi och förståelse.

8 mm pärlor
60 kr
22 kr porto
MAKOA vol 2 (Betyder “djärv” eller “orädd,” och speglar mod och beslutsamhet. )

Lägger med Lapis Lazuli sten

Bild Jaspis med Maifanit

Bildjaspis eller landskapsjaspis som den också kallas har fått sitt namn för sitt utseende. Varje sten är ett litet landskap – som en öken med berg och dalar. Bildjaspis kan hjälpa dig att ta fram dolda tankar, minnen och drömmar som finns i det undermedvetna… Det sägs att den hjälper dig att hitta din plats i livet där du finner det lätt att ta ansvar och kan överblicka ditt eget både inre och yttre liv.

Maifanite
Maifanite sägs ha egenskaper att förbättra hälsa & lycka. Den har använts som en amulett för att bevara sin ungdom sedan antiken. Den används
även som en skyddande sten för att upprätthålla en god spirit.

50 kr
22 kr porto
EXEMPEL PÅ MATCHNING

Jaspis, Maifanit och naturfärgad klarkristall pärlor 6 mm av Turmalin
Dom större är 8 mm pärlor

Turmaliner är allmänt kända som kristaller för healing och beskyddande och balanserande. Tar bort blockeringar och omvandlar negativ energi till positiv energi.

Turmalin är en grundande sten med starka dragningar till jord energin. Hjälper dig släppa taget om spänningar och stress. Den balanserar manligt och kvinnligt såväl som vänstra och högra hjärnhalvan.

ENDAST 49 kr styck för Turmalin!!!


EXEMPEL på matchning

Svart Agat, Turkos och kokospärlor


1 armband Svart Agat 50 kr
Turkos 4 mm pärlor 45 kr
1 armband Kokospärlor 20 kr

Svart Agat är en jordande och grundande sten som bär på beskyddande energier. Den hjälper dig att hitta och återfå lugn inom dig för att sträva efter balans och stabilitet inom dig och i livet. Den kan bidra till en starkare inre kraft att våga gå vidare och inte bli stillastående i känslor, utveckling eller under livets resa.
Svart Agat är mycket användbar för att motverka stress, oro eller rädslor.

Turkoser anses vara en bro mellan himlen och jorden som grundar oss och samtidigt tillåter oss att vara öppna mot andevärlden.
Indianerna ansåg att Turkoserna var heliga och bar på en direkt koppling till andarna.
Turkos hjälper oss släppa taget om gamla vanor, destruktiva mönster som vi inte längre behöver i våra liv. Skapar utrymme för den fria tanken.
Använd med fördel turkos vid arbete med halschakrat, för en klar och ärlig kommunikation direkt från hjärtat och mot andevärlden. Utvecklar och förstärker din intuition, för tur och beskydd med sig. Turkoser återfinns ofta i amuletter för tur, styrka och beskydd.
uppnå inre frid.

6 mm pärlor
Dela.

Om skribenten

Varför jag började blogga är för att jag har stor skrivarglädje. Samtidigt vill jag skriva både om andlighet och änglar och lite om mitt liv där mitt sökande efter livsbalans och hälsa ingår. Sedan jag var liten visste jag att allt var mer än vi såg och min intuition var stark redan då. Den har räddat mig från många tråkiga händelser. Är ju mycket livlig fortfarande och mina skyddsänglar gör nog skiftbyte ofta ;) Jag driver även en facebooksida med Änglabudskap och Kristallhealing där jag också visar mina healingsmycken. Jag är mångsidig och strävar efter utveckling och nya ideer där jag kan hjälpa så många som möjligt och det är bara fantasin som sätter gränser för vad människor kan göra. Tack för att just du läser min blogg !

Missa inte våra intressanta artiklar

Läs fler artiklar på huvudsidan

Lämna en tanke