
Torsdagkväll. Men jag bestämde mig för att läsa av och skriva fredagens budskap nu eller ja,den får ju gälla resten av torsdag också då 😉
OH korten ser ju lite underliga ut tillsammans med änglabudskapen ikväll 😛 Men vi ska se vad det finns att lära sig här…Släpp kraven på dig själv känns det som. Är du ännu din egen värsta fiende? Prestera? Du måste prestera. Visa din allra bästa sida och vara alla till lags. Hemma och på arbetet.
Det är inte lätt att sätta värde på sig själv. Man får alltid så dåligt samvete om man vill ha något åt sig själv. Man kanske vill men sen neee…det får vänta tills det eller det är gjort eller en bättre tajming osv. Och med det menar jag också egentid. Egentid är så viktigt!
Egentid för att läsa en bok. Meditera. Promenera. Hälsa på en vän. Köpa en glass åt sig själv och äta den utan dåligt samvete 😉 Sova.
Det är ingen som klankar på en för såna saker. Värdesätt dig själv! Där var ordet jag sökte 🙂 När du värdesätter dig själv så ser andra det och du får större respekt från andra. Säg nej när det är läge. Och såklart ja när det är läge för det. Värdesätt din tid i pengar. När du sätter tid på något som tex ett arbete. Då ska du ha betalt för det. Simpelt! Det betyder inte att man inte är en god människa när man vill ha lite ersättning. Det är värdesättning på sin tid och sig själv. Om inte pengar så ta emot något annat. Vad som helst. Om tillfället ges. Om någon ger något till dig så ta emot. Det är en fin gest <3 Åt bägge.
Det är inte farligt att säga nej heller. Jag har själv trott att det är farligt 😉 Och ja visst har det hänt att folk blivit besviken på en för ett nej. MEN det har ingen betydelse. Ingen kommer ihåg det efter ett tag för det var oviktigt. Och du blev plötsligt starkare av det och mer respektingivande 😉 Och du,den som kommer ihåg onödiga nej-svar när du respekterade din egen tid och ork,den ska väl ändå inte ingå i möblemanget om den klankar på dig för onödigheter och oviktiga saker…alltför ofta i alla fall. Sätt en egen gräns helt enkelt!
Du gör ju så mycket för andra redan <3 Tack för det!

Då kommer vi till vad änglarna vill säga
FRAMGÅNG
Nu är du på väg till din framgång! Du behöver inte fråga mer om denna situation för det kommer att gå alldeles utmärkt! Att leva ett framgångsrikt liv innebär att du tar hand om dig själv. Ja där kom det igen 😉 Du har så mycket att vara tacksam för och tänk på att inte arbeta för hårt. Ta dig tid att njuta. Njut av vad som får dig att må bra helt enkelt.
DE ÄLSKANDE
En relation som finns i dina tankar. Vänskaplig/ romantisk/arbete/familj eller annat. Här är kommunikation viktigt. Att utveckla tillit. Tala om dina känslor. Nu kan det vara dags att ta ett viktigt livsbeslut. Din framtid kommer att påverkas starkt av slutsatserna. Var noggrann och fundera på att du är kapabel att genomföra detta. Är du?
Du har ett behov av balans och det har du rätt till.
Ärkeängel Rafael hjälper dig när ber att få dina drömmars relation med den personen eller det arbetet eller vad du har behov av. Här räknas också att han är själsfrändernas beskyddare.
Fredag är även en 11.11 dag så vi tittar lite på vad 11 innebär. Änglarna och universum besvarar dina tankar så tänk noga vad du vill sända ut. Så tänk positivt! Du kan inspirera andra med ditt goda ledarskap. Var en kraftfull ljusarbetare och lyssna på din inre visdom och lyssna på din intuition. Änglarna håller dig bakom ryggen så lita på det <3 Goda avsikter belönas. Änglar hjälper dig att hitta din livsuppgift eller behålla dig på den rätta vägen om du redan är där 🙂
Ja då får jag önska er en värdefull fredag!! 😉 <3
Kom ihåg att jag finns på “Änglabudskap och tolkningar” på facebook. Välkommen för personliga budskap och annat 🙂 Kram!

2 kommentarer
Fantastiska budskap ? tack
Glad att du tyckte om det 😀 Hoppas du får en fin fredag <3 Kram!